header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na realizaci unikátní křížové cesty „Patnáct zastavení utrpení a naděje“ se společně s městysem Nový Hrádek podílely čtyři střední školy. Střední škola řemeslná v Jaroměři vyrobila kříže, kování a keramické části. Gymnázium Jaroslava Žáka Jaroměř vytvořilo texty na infotabule a krátké úvahy k jednotlivým zastavením. Česká lesnická akademie Trutnov dodala dřevo na výrobu křížů. Střední průmyslová škola Otty Wichterleho z Hronova zpracovala grafickou podobu. Městys Nový Hrádek projekt koordinoval, vytyčil trasu a připravil patky pro montáž křížů. Symbolikou celé křížové cesty jsou ruce představující řemesla, jež byla u jejího zrodu. Dalším významem je vzájemná pomoc a spolupráce. Díky nim celý projekt vznikl. Skrze krátké úvahy studentů by cesta měla vést k zamyšlení nejen nad minulostí, ale i nad současnou dobou a jejími problémy. Jednotlivé úvahy naleznete pod QR kódy umístěnými u každého z křížů. Cesta začíná nedaleko Rozhledny na Šibeníku nad Novým Hrádkem, je dlouhá cca 2,5 km a má 15 zastavení.
Přínosem projektu je představení prací žáků středních škol Královéhradeckého kraje a zvýšení zájmu uchazečů o studium prezentovaných učebních oborů a škol. Dalším přínosem je zvýšení turistické atraktivity v regionu a vytvoření místa k zamyšlení a rozjímání, sblížení a propojení věřících a nevěřících.
Nejlépe to vystihují slova paní Jany Žárské: „Je nádherné, kolik šikovných lidí se na vzniku křížové cesty podílelo. Spolupracovali zde zástupci samosprávy, učitelé, mistři odborného výcviku, žáci, studenti několika škol a společně vytvořili ucelené nadčasové dílo. Je úžasná! Je úžasná hlavně v tom, kolik se v ní propojilo vzájemnou spoluprací lidí, myšlenek a symbolů, a jaké poselství přináší pro své návštěvníky. Je otevřeným a kdykoliv přístupným prostorem pro zamyšlení, meditaci, inspiraci či ztišení.“
Pro jiné může být náš projekt inspirativní tím, že i malé projekty dávají smysl. Ukazuje, jak lze efektivně využít potenciál a zázemí středních škol a učilišť ve prospěch široké veřejnosti.
Široká veřejnost byla do projektu zapojena ve všech fázích projektu, od přípravy po realizaci. Zapojení spočívalo ve výběru vhodných míst pro umístění jednotlivých křížů, vyčištění a jejich úpravě. Také slavnostní otevření a posvěcení křížové cesty se uskutečnilo za hojné účasti široké veřejnosti – věřících i nevěřících.

  • Období realizace: leden 2021 – prosinec 2022
  • Iniciátor: Miloš Tichý, zástupce ředitele pro odborný výcvik ve Střední škole řemeslné v Jaroměři, Zdeněk Vítek, učitel odborného výcviku ve Střední škole řemeslné v Jaroměři, Zdeněk Drašnar, starosta městyse Nový Hrádek
  • Investor: Městys Nový Hrádek
  • Dotace: dotace z rozpočtu Královéhradeckého kraje – program Dotace na individuální účel – jednorázové akce - 22RGI02
  • Další partneři: Eva Stejskalová, učitelka ČJ a VV Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři, Dagmar Prokopová, učitelka Střední průmyslové školy Otty Wichterleho z Hronova, Miloš Pochobradský, ředitel České lesnické akademie v Trutnově
  • Fotografie: archiv městyse Nový Hrádek
  • Webové stránky proměny/ obce https://www.novy-hradek.cz/index.php?str=udalost&id=249
  • Video s proměnou 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy