header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zahrady minoritského kláštera jsou nejstaršími dochovanými zahradami v Českém Krumlově. Nedlouho po založení kláštera v roce 1350 minorité zřídili konventní zahradu a zelinářskou zahradu. Na vstupním nádvoří kláštera, nazývaném Tramín, se nacházel hřbitov řeholníků upravený jako ovocný sad. V polovině 18. století postavili v konventní zahradě kuželnu, jejíž pavilon se dochoval do současnosti. Od začátku 19. století byla konventní zahrada pronajímána českokrumlovským měšťanům. Po 1. světové válce minorité nechali zahradnicky upravit místo bývalého hřbitova na nádvoří Tramín. V roce 1950 byli minorité z kláštera vyhnáni a celý areál začal pustnout. Z bývalých klášterních zahrad se stala zahrádkářská kolonie. Po roce 2000 byly stavby kláštera v dezolátním stavu. Město Český Krumlov si klášterní areál pronajalo od jeho nového majitelem Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou, a začalo připravovat celkovou obnovu.
Proměna klášterních zahrad minoritského kláštera byla vedena především snahou zpřístupnit je veřejnosti. Kromě mimořádného stáří spočívá hodnota těchto zahrad ve staleté tradici zahradnického pěstování léčivých a užitkových rostlin, vinné révy, ovocných stromů a zeleniny. Dalším motivem proměny zahrad proto byl záměr prezentovat bohatství zahradnické tradice klášterních zahrad.
Klášterní zahrady se po proměně dokončené v roce 2015 otevřely veřejnosti. Nalézají se v centru města, a přesto nabízí kultivované a poklidné prostředí k odpočinku. Sbírka rostlin v zahradě je využívána pro edukační programy. Zahrady po dokončené proměně mají potenciál, aby se mohly stát nejen oblíbeným cílem návštěvníků, ale také místem setkávání stálých obyvatel města.

  • Realizace proměny: 2014–2015
  • Iniciátor proměny: Ing. Jan Vondrouš (radní města, dříve první porevoluční starosta města Český Krumlov), PhDr. Ondřej Hubáček, Ph.D. (pedagog, katedra kulturologie UK Praha)
  • Investor: Integrovaný operační program, Ministerstvo kultury
  • Další partneři realizace proměny: Městské divadlo Český Krumlov o.p.s., Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov, Barokní soubor Hof-Musici
  • Projektant: Ateliér TŠ (Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby spol. s r.o.)
  • Realizační firma: VIDOX s.r.o.

www.ckrumlov.info

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy