Stanici otevřela 10. ledna 1874 společnost Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB) při zprovoznění trati z Hradce Králové do Lichkova. V říjnu téhož roku byla dokončena spojka na nové nádraží z Ústí nad Orlicí, na trati mezi Prahou a Olomoucí, do Letohradu. Autorem jednotné podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Projekt společnosti Místní dráha Doudleby-Vamberk-Rokytnice spojil 15. října 1906 Doudleby s Rokytnicí v Orlických horách.
Osobní nádraží je místem, ze kterého místní obyvatelé odjíždějí za prací, do školy nebo za zábavou do větších měst. Aby byl zajištěn komfort pro všechny cestující a budova mohla sloužit dalším generacím, bylo nezbytné přistoupit k rozsáhlé rekonstrukci.
Opravy se týkaly prakticky všech částí nádraží. Budova trpěla promrzáním obvodových zdí, což vytvářelo problémy pro bytovou i nebytovou část objektu. Rekonstrukci potřebovaly podlahy, stropy, střešní konstrukce a krytina, ale i celá řada dalších věcí. Vyměněny byly také výplně oken a dveří. Nově zrekonstruované nádraží je nejen funkční a příjemné na pohled, ale také komfortní pro cestující. V nádražní budově, nyní bezbariérové, mohou lidé využít čekárnu, která je v chladném období vytápěná, a také vestavěné toalety.
- Období realizace proměny: únor 2019 – duben 2020
- Iniciátor proměny: Správa železnic, státní organizace
- Investor: Správa železnic, státní organizace
- Projektant: Ing. Vladimír Jeníček
- Realizační firma: Společnost Doudleby nad Orlicí – společníci GJW Praha spol. s r.o. a Elektrizace železnic Praha a.s.
- Autor fotografií: Správa železnic
Webové stránky proměny
Facebook proměny
Proměny 2026
Proměny 2025
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015