header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Výstava Má vlast cestami proměn – příběhy domova je jedinečná. Spolupracuje na ní celá země. Přes všechna úskalí letos vstoupila do 14. ročníku. V sobotu 18. června 2022 v 11 hodin ji slavnostně zahájili spolek Cestami proměn a jeho partneři v nádherném prostoru Strahovského kláštera, za jeho vlídné a velmi vstřícné spolupráce. Po minulém neveřejném zahájení způsobeném kovidem se vrací k modelu veřejnému. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj.

6

Slavnost zahájil česko – slovenskou hymnou famózní operní pěvec a duše proměny hradu Grabštejn na Liberecku, a nyní také Osobnost projektu Cestami proměn, Luděk Vele. Celým dnem přítomné provázel moderátorský pár Václav Žmolík a Jana Kubitová. Vítězné proměny ocenil jménem odborné poroty PhDr. Pavel Bureš a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová. Den roztančily soubory Hořeňák a Hořeňáček, rozezpíval AG Flek a v kostele zazněl vznešený zpěv scholy strahovských spolubratří a varhany strahovského regenschori Vladimíra Roubala. Patronka projektu Blanka Stehlíková s prezidentem spolku Karlem Drhovským pokřtili katalog všech 91 vystavených proměn, který je opět doplněný přehlednou mapou a slouží jako výborný turistický průvodce.

Slavnostní zahájení si nelze představit bez přehlídky umu lidských rukou – stánků držitelů ocenění Asociace regionálních značek, prezentace krajů a cenného udržování řemesel péčí učňovských škol prezentovaných Středním odborným učilištěm Domažlice. Děti potěšil dětský koutek ČSOP Vlašim zaměřený na péči o planetu, v duchu české expozice na světové výstavě FLORIADE EXPO, která se koná po dobu půl roku a probíhá jedenkrát za 10 let.

Vstup na slavnost byl tradičně volný a v infostánku čekala zázračná loga výstavy, která umožnila výhodný vstup do klášterní knihovny a obrazárny, do galerie MIRO a Muzea miniatur.

Výstava přivedla letos své příznivce na Strahov, do sousedství Pražského hradu, do prostoru kouzelného baroka s nevšední duchovní silou. Výstavě se dostalo vřelého přijetí od pana opata Daniela Petera Janáčka, jeho spolubratří i správy kláštera. Díky svým vlastníkům, správcům a jejich péči prošel obdivuhodnou proměnou a je výstavě důstojným a vzácným zázemím. Proměnu tohoto kláštera i dalších dvou ve správě řádu, klášterů v jihočeském Milevsku a středočeských Doksanech, si můžete prohlédnout na panelech letošního ročníku výstavy. V průběhu slavnosti a v následujících dvou týdnech byl jedině zde, na Strahovském nádvoří, k vidění celý komplet výstavy na jednom místě. Poté potkáváte jednotlivé kolekce na jejich celoročním putování a souběžně probíhá přihlašování proměn do dalšího ročníku na webu https://www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu. Pro nejkrásnější proměnu nezapomeňte hlasovat do 30. 4. 2023.

Výstavu pořádá spolek Cestami proměn pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiřího Voseckého, Ministra kultury ČR Martina Baxy, Ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a předsedy Asociace krajů ČR Martina Kuby. Hlavním partnerem ročníku je Královéhradecký kraj. Partnery jsou kraje ČR, Česká komora architektů, Spolek pro obnovu venkova a další organizace. Strategickým partnerem je společnost Info Nova, s. r. o. Výstava je realizována s finanční podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Výstava Má vlast je poděkováním autorům proměn za odpovědnou péči o náš společný domov. V minulých letech se proměnila z národní v mezinárodní. Opět se setkáváme s proměnami ze všech krajů ČR i ze Slovenska. Výstava již tradičně putuje po České republice a Slovensku, opět vycestuje do Gruzie a letos také do Nizozemska na světovou zahradnickou výstavu FLORIADE EXPO 2022. Plakáty, které se vracejí z putování po knihovnách, jsou uloženy v depozitáři Národní knihovny a díky tomu i dále k dispozici zájemcům a badatelům. Propagace obdivuhodných počinů šikovných lidí probíhá v médiích spolku a partnerů, v rozhlasu a  televizi.

Vážení autoři proměn, děkujeme!

Jménem organizačního týmu

Drahomíra Kolmanová, ředitelka
Tereza Zatřepálková, produkce a komunikace

 

Tisková zpráva je ke stažení ZDE
Fotografie si můžete stáhnout ZDE (Průběžně je budeme doplňovat)

IMG 24685 IMG 24686 IMG 24696 IMG 24782 

IMG 24783 IMG 24807 IMG 24893 kopie IMG 24897 kopie 

IMG 24920 IMG 25053 IMG 25093