header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Slavnostní zahájení výstavy Má vlast cestami proměn se letos neslo ve znamení klobouků. Se vší grácií přivítaly téměř dva tisíce účastníků devátý ročník výstavy s jeho devadesáti sedmi proměnami. Letos poprvé má výstava třináct partnerských krajů. Vystavují obce, města, spolky a soukromí majitelé z celé ČR.

phoca thumb l IMG 15164Slavnostní den i přes nepříznivou předpověď přinesl výborné počasí. Stánky držitelů regionálních značek kvality nabízely zboží přímo od výrobců, program včetně dětského koutku byl nachystán, auta a autobusy z různých koutů země zdárně dorazily. Hlavním partnerem ročníku 2017 je Liberecký kraj.

IMG 15085Slavnost zahájili představitelé partnerských organizací: radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová, senátor Miloslav Nenutil, vrchní rada pro cestovní ruch MMR Štěpán Hervet, radní Hlavního města Prahy Jan Wolf, ředitel NKP Vyšehrad František Stádník, děkan Vyšehradské kapituly Michal Němeček, předsedkyně SPOV Veronika Vrecionová, a jménem pořádající Asociace Entente Florale CZ – Souznění prezident Karel Drhovský a ředitelka Drahomíra Kolmanová.

Motto ročníku „Z Popelky princeznou“ se týká vystavených proměn i vzácných hostů. Stále šaramantní Popelka Eva Hrušková a princ Jiří Štědroň vzdali poctu proměnám a jejich tvůrcům a věnovali jim krásný duet z filmu Popelka. V hledišti ukáply první slzy. Jan Přeučil svým podmanivým hlasem přednesl medailonek Popelky Biliánové, spisovatelky a vyšehradské patriotky, k 155. výročí jejího narození. Poté pan arch. Josef Pleskot a viceprezidenti Asociace Souznění Pavel Bureš a Jiří Štancl udělili ceny vítězům ročníku 2016.

Ceny publika z loňského hlasování na Vyšehradě obdržela proměna autobusových čekáren v Myslívě u Klatov, oranžerie v Lomnici u Tišnova a kaple v Lazníčkách u Olomouce.

V celoročním internetovém hlasování zvítězil kostel sv. Mořice nad Anínem před oranžerií v Lomnici a Tillichovým náměstím v Bojkovicích.

První cenu odborné poroty získaly kostel sv. Mořice nad Anínem a kostel sv. Ambrože v Přešticích, druhou kostel sv. Martina v Markvarticích, vzkříšení křížové cesty na Ronšperku u Stříbra a regenerace sadu Na Lhůtách u Třemošnice.

Zvláštní uznání obdržely oranžerie v Lomnici, obnova drobných sakrálních památek na Broumovsku, obnova vodojemu Vrkoslavice, Dům přírody Litovelského Pomoraví, synagoga Loštice, obnova kaplí v oblasti Vysokého lesa, sv. Jan Nepomucký – cesta obnovy v Písečné, Zelenohorská pošta Nepomuk a rekonstrukce náměstí Kryštofa Haranta v Bezdružicích.

IMG 15248Letos podruhé byla udělena Cena osobnosti. Od pana prof. Pirka a Osobnosti ročníku 2015 Aleny Exnerové ji převzala Dagmar Fetterová. Rozproudila mezinárodní hlasování a udělala tak velkolepou propagaci nejen svému pozoruhodnému dílu – oranžérii v Lomnici, ale i celé výstavě Má vlast cestami proměn.

Po slavnostní fanfáře v podání studentů Konzervatoře Jana Deyla následovalo setkání srdcí krajů. Srdce přivezli náměstci hejtmanů nebo radní ze všech partnerských krajů. Se všemi si o zdraví jejich srdcí promluvil pan prof. Pirk. Srdce vlasti předal Jan Pijáček, radní Zlínského kraje, Radce Loučkové Kotasové, radní kraje Libereckého. Předání srdce mezi hlavními partnerskými kraji loňského a letošního ročníku komentoval pan profesor slovy: „Vizovická slivovička udělala srdíčku moc dobře, a teď by to chtělo hory.“ Proto srdíčko odjíždí hned v pondělí na svou pouť vlakem po Libereckém kraji. Začne v Jablonném v Podještědí na slavnostech sv. Zdislavy.

Tím program vstoupil do ročníku 2017. Zahájila jej patronka výstavy Blanka Stehlíková. Na výstavě můžete shlédnout mj. proměnu kaple s léčivou vodou v Nicově u Plánice. Je jedinou z vystavených proměn, která je dílem jednotlivců, manželů Dolívkových. Za jejich dlouholetou péči jim upřímně poděkoval organizační tým, moderátoři Jana Kubitová a Jiří Holoubek i Marie Pícková, starostka obce Myslív, která je na výstavu přivedla. Panu Dolívkovi In Memoriam.

Pocta stromům se odehrála u hrušně z Hruštice, dnes součásti Mírové pod Kozákovem, vysazené v roce 2000 v Karlachových sadech. Děti ze školy v Bělé u Turnova sehrály hrušni příběh její památné maminky. Přítomné telefonicky pozdravil Mgr. Václav Větvička.

V bohatém hudebním programu rozezněla Vyšehrad snivá písničkářka Kaya a následoval tradiční a všemi očekávaný koncert skupiny Spirituál kvintet. Taje Vyšehradu pak odhalili zájemcům odborní průvodci, architekt Jakub Tejkl a archeolog Ladislav Varadzin. Slavínem, hrobkou významných osobností české vědy a kultury, poutavě provázel Václav Potoček. Završením dne byl koncert libereckého sboru Akcent v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Výstava zůstane na Vyšehradě v plné sestavě do 20. 6., a poté se jednotlivé kolekce vydají do krajů. Výstavu doprovází tištěný katalog všech vystavených proměn, dílo Anny Pavlíkové Kutějové a Kateřiny a Matěje Čadilových.

Slavnostní den byl poděkováním autorům proměn, vyjádřením úcty za péči o naši společnou zemi a inspirací pro ostatní. A už nyní je čas na přihlašování proměn ročníku 2018, protože příroda skýtá jedinečné podmínky pro krásné fotografie.

Děkujeme všem, kdo zvelebují naši zem.

Fotogalerie