FB YouTube YouTube en

Členy rodinného centra Havránek zaujal grantový program Nadace VIA „Místo, kde žijeme“. Cílem předloženého projektu byla nejen přeměna vybraného veřejného prostoru, ale především aktivní zapojení lidí, firem a institucí do života obce a podpora kultury svépomoci. Prostorem se denně pohybuje velké množství lidí, přesto byl parčík velice zanedbaný: hlavní cesta se rozpadala, středem vedla rozbahněná zkratka, zeleň byla velmi nesourodá. Prostranství mělo ale velký potenciál stát se místem pro setkávání lidí, protože je umístěno v centru města a je bezpečné.

Nadace pomohla proces přeměny nastartovat, o ostatní se už postarali místní. Součástí projektu byla veřejná plánování, kde každý mohl vyjádřit svůj názor. Neméně důležité byly brigády. V roce 2016 se jich uskutečnilo dohromady šestnáct, aktivně se zapojovalo zhruba 100 lidí. Dobrovolníci položili šlapákovou zkratku, zrenovovali plot školky, odstranili původní chodník, provedli terénní úpravy, vyseli trávu a vysázeli novou zeleň. Další pekli buchty, sháněli peníze, propagovali projekt a řídili výstavbu nové cesty.

Díky projektu „Parčík u školy“ se v obci podařilo vybudovat nové důstojné a bezpečné místo vhodné pro pořádání akcí pro širokou veřejnost. Prostranstvím mezi základní a mateřskou školou denně projde více než 600 dětí a mnoho rodičů, kteří ho po dokončení budou moci využívat i k odpočinku a relaxaci. Podařilo se zrealizovat hlavní části projektu: parčík má novou cestu, 27 stromů, trvalkový záhon, nový trávník, dřevěný plot, šlapákovou cestičku a kopeček v relaxační zóně. V další etapě bude parčík vybaven lavičkami, vodním prvkem, či lampami veřejného osvětlení.

  • Realizace:    1. 9. 2015 – 30. 1. 2017
  • Iniciátor:    RC Havránek, Nadace VIA, projektový tým místních lidí, konzultantka
  • Investor:    Nadace VIA (NET4GAS, HORNBACH) – program „Místo, kde žijeme“, Město Veltrusy, bpd partners a. s.
  • Další partneři:    Beton Brož, zahradnictví Jelínek, firma Služby, stavby, montáže spol. s r.o., truhlářství Klejna, autodoprava Pospíšil, firma Promex, Petr Pauza, brigádníci, adoptivní rodiče nových stromů, trvalek, šlapáků a prken na plot, pekaři akce „Pečeme pro parčík“, technické služby města Veltrusy, dobrovolní hasiči
  • Projektant:    Ing. arch. Patrik Hoffman
  • Realizační firma:    Novou cestu vybudovala firma Petra Pauzy z Nelahozevsi

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2015
Proměny 2016
Proměny 2017
Proměny 2018
Proměny 2019
Proměny 2020

Plánování trasy